اسلام و سکولاریسم از آغاز تا امروز: ویراستی جدید از کتاب دو حرکت در تاریخ

شعر و انقلاب؛ گفتگو با سی‌تن از شعرای انقلاب اسلامی
آگوست 7, 2011
ارتباطات و آگاهی – جلد دوم: بازپروری اطلاعات و تجزیه و تحلیل یک موج خبری
آگوست 7, 2011

معرفی کتاب
با رحلت پیامبر، دو جریان طوعی و کرهی در تاریخ پدید آمد. جریان کرهی زنجیره ای از حوادث زمینه ای ـ نتیجه ای یعنی فرآیندی ایجاد کرد که نخستین حلقه آن تبدیل نظام امامت به خلافت بود، سپس خلافت تبدیل به نظام سلطنت شد و سلطنت های اموی و عباسی را پدیدار ساخت، به طوری که حوادث دیگری نظیر تجزیه جهان اسلام به شرق (به مرکزیت بغداد) و غرب (به مرکزیت قرطبه) جنگ های صلیبی، رنسانس، انقلاب صنعتی و انقلاب های بزرگ سکولار تحت تأثیر همین جریان تاریخی قرار داشته اند.
جریان دوم با اعتراض فاطمه، مقاومت و حکومت علی، قیام امام حسین، قیام های شیعی در تاریخ و تثبیت تشیع در ایران، در طی تاریخ به حرکت خود ادامه داده و تا امروز به انقلاب اسلامی ایران و حرکت های انقلابی اسلامی در سراسر جهان اسلام منتهی شده است. روح اصلی جریان کرهی تمکین در برابر قدرت حاکم برای حفظ خود و امتیازات خود و روح اصلی جریان طوعی اعتراض به وضع موجود تا مرز بذل جان و مال بوده است.
امروز انقلاب اسلامی به مرکزیت ایران و تمدن غرب با رهبری انگلوساکسون ها این دو جریان تاریخی را نمایندگی می کنند. از این رو شناخت یکی، مستلزم شناخت دیگری و نیز مستلزم شناخت چکاد بلندی است که این دو جریان از آن سرچشمه گرفته اند. در کتاب شهر گمشده و کتاب حاضر کوشیده شده این بستر تبیین شود.

1 دیدگاه

  1. زینب گفت:

    سلام
    من به این کتاب نیاز دارم اگر ممکن است لینک دانلود را قرار دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *