پس زمینه اختلاف منظر

امامت و جهان امروز

نخستین رویارویی های اسلام و سکولاریسم
آگوست 7, 2018
پس چه باید کرد؟!
اکتبر 6, 2020

معرفی کتاب امامت و جهان امروز

کتاب امامت و جهان امروز نوشته‌ی محمدحسن زورق، به راهبرد دوم (استراتژی تأسیس جامعۀ جهانی تراز قرآن) پرداخته و رابطۀ این راهبرد را با مأموریت جهانی و تاریخی پیامبر و نقش امام علی، فاطمه، امام حسن، امام حسین و سایر امامان اسلام در پیشبرد این استراتژی در تاریخ و نیز جایگاه بلند و رفیع امامت را مورد بررسی قرار می‌دهد.
بی‌تردید همۀ مردان بزرگ تاریخ برای تحقق اهدافشان دارای استراتژی بوده‌اند. ساخت آثار بزرگی نظیر دیوار چین یا اهرام ثلاثه در مصر بدون داشتن نگاه استراتژیک امکان‌پذیر نبوده است. ولی دانش استراتژی موضوع جدیدی در علوم انسانی است.
پیامبر اسلام، در جایگاه خاتم‌الانبیا و رحمة للعالمین، مأموریت داشت انسان را به سعادت نهایی و تاریخ را به فرجام خدایی آن برساند. او برای تحقق این مأموریت بزرگ، دو استراتژی را به کار گرفت؛ استراتژی تثبیت قرآن در تاریخ و استراتژی تأسیس جامعۀ جهانی تراز قرآن. لازمۀ تحقق و پیروزی استراتژی تثبیت قرآن در تاریخ پیدایش تمدن اسلامی در مرکز جزیرۀ جهانی و محل اتصال سه قارۀ اروپا، آسیا، و افریقا بود تا به تدریج شرایطی به وجود آید که تمام اقوام و ملل جهان بتوانند به قرآن مجید دسترسی داشته باشند.
امروز این استراتژی پیروز شده است و قرآن در سراسر جهان در دسترس بشریت قرار دارد. در ظرف جغرافیایی تمدن اسلامی، در طول بیش از هزار سال، هزاران مفسّر و قاری و کاتب و ناشر و مدرس در صدها مدرسه، مکتب و دانشگاه به نشر و شرح و ترجمه و تفسیر قرآن مجید پرداخته‌، و دایرةالمعارف عظیمی را به وجود آورده‌اند. از طرف دیگر، برای پیروزی استراتژی تأسیس جامعۀ جهانی تراز قرآن، اقدامات ویژه‌ای با کمک پیامبر، فاطمه، امام علی و سایر معصومین صورت گرفته است که در نهایت امام مهدی آن را به پیروزی نهایی خواهد رساند. اقدامات پیامبر براساس این دو استراتژی به سه دستۀ تثبیتی، تأسیسی، و عمومی تقسیم می‌شود.
استراتژی‌های پیامبر با امکانات و منابع و شرایطی که با آن‌ها روبه‌رو بوده است تناسب داشته، اثر انگیزشی نیرومندی را در تاریخ به وجود آورده، از دوام و پایداری بی‌مانندی برخوردار بوده است. این استراتژی‌ها بیشترین سازگاری و کمترین خطرپذیری ممکن را با شرایط محیطی داشته‌اند. به‌ خصوص با ارزش‌های فردی آن‌ها - که این دو استراتژی (به‌ ویژه راهبرد دوم) را به کار گرفته‌اند، تطابق دارد و افق زمانی بلندی را به درازای تاریخ در نظر گرفته است و دارای اهداف روشن و قطعی است.
در بخشی از کتاب امامت و جهان امروز می‌خوانیم:
پیامبر اسلام پنجمین پیامبر اولوالعزم بعد از نوح و ابراهیم و موسی و عیسی است و پیش از ظهور او این چهار پیامبر حرکت خود را آغاز و جهان را برای ظهور او آماده کردند. نوح جهان را از پلشتی‌ها پاک کرد و انسان‌های خودآگاه و خداآگاهِ عصر خود را با کشتی شگفت‌انگیز خویش از طوفان بلاخیزی که عالم را فراگرفته بود نجات داد و زمین را به دست خداآگاهان زمان خود سپرد. ابراهیم نمرود را از تخت خدایی خویش فروکشید و فریاد بلند خداپرستی را یک بار دیگر به گوش هوش بشریت رسانید و کعبه - اولین معبد تاریخ - را از نو بنا کرد و سنگ بنای پرستش خداوند را از نو بر زمین نهاد و موسی احکام خداوند را به بشریت ابلاغ کرد و از قوم خود خواست که پیامبران او باشند و پیام خدا را، که بر زبان او جاری بود، به گوش خلق‌ها برسانند و به احکام خدا عمل کنند و به تعهد تاریخی خود در مقابل بشریت وفادار باشند. این همان انتظاری است که همۀ پیامبران از پیروان خود داشته‌اند. گروهی از قومش همان کردند که موسی گفت و گروهی نیز - که متأسفانه اکثریت هم بودند - همان شدند که سامری شده بود؛ پرستندگان خود و سدکنندگان راه خدا بر مردم!
عیسی پیام موسی را بازگفت و احکام خدا را، که بر زبان موسی جاری شده بود، با تأکید تثبیت کرد و با تبشیر زمینۀ جهانی ظهور آخرین پیامبر خدا - محمد مصطفی - را در جهان به وجود آورد. بنابراین، محمد برای انجام دادن مأموریت تاریخی خود به موقعیت ویژه‌ای تکیه داده است، که چهار مرد خدایی و چهار روح الهی از پیش آن موقعیت ویژه را به وجود آورده بودند: نوح، ابراهیم، موسی، و عیسی. این چهار مرد بزرگ زمینه‌های ظهور محمد را به وجود آوردند تا محمد ظهور کند ولی با ظهور محمد هنوز مأموریت او برای تاریخ پایان نیافته است. محمد وقتی به پیامبری مبعوث شد، نیازمند جهد و جهاد و جنبش و جوشش انسان‌های تاریخ‌ساز دیگری بود تا بتواند مأموریت تاریخی خویش را محقق کند و آن‌ها هر یک گوشه‌ای از مأموریت او را برای بشریت تبیین کنند و سرانجام زمینۀ تاریخی ظهور مردی را فراهم آورند که جهان تراز قرآن را خواهد ساخت. اوست که مأموریت تاریخی محمد را به فرجام نهایی می‌رساند.

6 دیدگاه ها

 1. سلام خیلی ممنونم از سایت خوبتان – دانلود کتاب های خیلی سخت می باشد

  • محمد حسن زورق گفت:

   با سلام این کتاب را انتشارت سوره مهر منتشر کرده از آن طریق می توانید متن چاپی کتاب را تهیه فرمائید

 2. زهرا گفت:

  سلام
  ممنون از کتاب های خوبتون
  من خیلی به این کتابا احتیاج دارم
  خواهشمند است لینک دانلود قرار دهید

 3. زهرا گفت:

  سلام
  هزینه تهیه کتاب برای ما مقدور نیست
  خواهشمند است لینک دانلود قرار دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *